You are currently viewing Brother DCP-165C – test

Brother DCP-165C – test

 Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-165C , którego miałem możliwość przetestowania, przeznaczone jest dla osób, które chcą posiadać kilka sprzętów w jednym.

Brother – DCP-165C jest urządzeniem wielofunkcyjnym umożliwiającym drukowanie, kopiowanie i skanowanie kolorowych dokumentów oraz zdjęć, zarówno z komputera, jak i aparatu cyfrowego za pomocą portu PictBrige. Urządzenie posiada również opcję odczytywania, zapisywania oraz bezpośredniego wydruku fotografii z karty pamięci oraz bezpośredniego skanowania do karty pamięci. W skrócie jest to ksero, drukarka i skaner w jednej obudowie, przypominającej sporych rozmiarów kwadrat.

Skoro już nawiązałe do wyglądu, to rozwinę tę myśl. Wymiary urządzenia są następujące: 390 x 150 x 365 mm. Czyli, sprzęt nie jest mały, ale także nie należy do największych. To dobrze, gdyż nie zajmuje dużo miejsca, a coś o tym wiem, gdyż mieszkam w kawalerce. Kształt i kolor są standardowe. Całość przypomina kwadrat i jest obudowana szarym plastikiem. Z przodu został umieszczony panel z gumowymi klawiszami (świecą się, gdy jest ciemno), a na górze znajduje się klapa od skanera. Urządzenie waży 7 kg, czyli nie jest wyjątkowo ciężkie. Sprzęt wygląda estetycznie, ciężko go nazwać typowym „kombajnem”. Produkt nie jest rewolucyjny pod względem wizualnym, ale też nie odbiega od współczesnych kanonów .

DRUKOWANIE

Użytkownik ma dostępne 3 standardowe tryby drukowania : wysoki, normalny oraz szybki. Tryb szybki służy do drukowania tekstów, w których nie zależy nam na wysokiej jakości wydruku. Możemy go użyć, jeśli nie przeszkadza nam szara czcionka oraz wyraźnie widoczne na obrazkach „kropeczki”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tryb drukowania o wiele szybszy niż w przeciętnej drukarce, jednak nie jest on dobrej jakości. Opcją, która pasuje do większości wydruków jest tryb oznaczony jako normalny. Używając go, przekonałem się, że drukowane dokumenty odznaczały się wysoką jakością czcionki, a obrazki wyszły ładnie i szczegółowo.

Sponsorem bloga jest AMSO Komputery

Trybem drukowania, jakiego używałem najrzadziej jest wysoka jakość wydruku. Podwód? Okazało się, że przy takim drukowaniu cały proces idzie bardzo wolno, a sprzęt pochłania ogromne ilości tuszu.

Uważam, że optymalnym trybem drukowania jest jakość normalna, ponieważ potrzeba do niego nieznacznej ilości tuszu, drukowanie jest szybkie, a wydruki są wysokiej jakości.

Na oddzielny akapit zasługuje również znakomita rozdzielczość wydruku, która zarówno w trybie kolorowym i czarnym jest następująca: 6000 x 1200 dpi.

Sposnorem jest SeoCentral pozycjonowanie stron.

Drukowanie zdjęć

Prócz wymienionych opcji, drukarka posiada także tryb drukowania fotografii. Producent drukarki umożliwił tę opcję dodając do zestawu z drukarką specjalny arkusz. W pojemniku na papier, zostało wyodrębnione specjalne miejsce na mały format kartek. Wszystko po to, aby zdjęcia wychodziły w doskonałej jakości ( w tym trybie drukarka je tusz jak opętana!). Wydrukowane przez nas fotografie miały żywe kolory, nie było widać pikseli ani plamek. Trzeba jednak uważać, aby nie dotknąć świeżo wydrukowanego zdjęcia, gdyż na jego powierzchni zostają brzydkie plamki..

Skanowanie

Skanowanie jest opcją standardową w urządzeniu wielofunkcyjnym, która została tak dopracowana, że cały proces odbywa się szybko i sprawnie. Tak jest i w tym przypadku. Wystarczy położyć kartkę, nacisnąć przycisk Skan i dokument pojawia się na ekranie monitora.

Xero

Kserowanie to połączenie funkcji skanowania i drukowania. Najpierw dokument jest skanowany, następnie drukowany w normalnym trybie, więc nasze xero jest dobrej jakości. Nie uświadczymy tutaj żadnych szarych smug ani plamek na kartce papieru, tak jak w przypadku starych kserokopiarek.

Oprogramowanie

Zacznijmy od instalacji, która jest prosta – wystarczy włożyć płytę, kliknąć „dalej” i tyle. Następnie komputer resetuje się, i po ponownym włączeniu ujrzymy nowoczesny interfejs. Twierdzę tak, ponieważ został on przedstawiony w formie kilku nakładających się na siebie kółek, przypominających… bąbelki. Po wejściu w daną opcję „bąbelki” zmieniają kolor. Dodatkowo, duża czcionka sprawia, że z łatwością możemy odczytać wszystkie komunikaty.

Na uwagę zasługują również formaty obsługiwane przez drukarkę, a są nimi następujące wielkości wydruku: A4, A5 ,A6,EXE,LTR,LGL,JIS B5,Photo 10 x 15 cm,89 x 127 mm,127 x 178 mm, Postcard 100 x 148 mm,148 x 200 mm, Index card 127 x 203 mm, C5 Envelopes, COM 10, DL, JE4 Envolope.

Minusy:

Przyszedł czas na najważniejszy punkt naszego testu, czyli minusy. Właściwie nie mogę się do niczego przyczepić , poza problemu z oprogramowaniem, które płata figle. Często zdarzało się tak, że pojawiał się komunikat o tym, że tusz się skończył, co było oczywiście bzdurą, ponieważ kartridż był świeżo włożony. Jak się okazało, wystarczyło wyjąć go i ponownie włożyć, aby drukarka drukowała kolejne strony. Czary! Zwłaszcza, że ta sytuacja miała miejsce kilka razy. Gdybym był naiwny, to wyrzuciłbym kartridż od razu i naraziłbym się na niepotrzebne wydatki.

Minusem może być również szybkość wydruku, która jest mniejsza przy kolorze, a większa przy drukowaniu na czarno. Mimo wszystko, prędkość 30 kartek na minutę wypada blado w porównaniu z innymi podobnej klasy urządzeniami.

Oceny

Wygląd: 4.5/5
Wykonanie: 4.5/5
Obraz: /5
Dźwięk: /5
Funkcje: 4.5/5
Instrukcja: 4.5/5
Stosunek ceny do jakości: 4.5/5
Ogólnie: 4.5/5

Plusy:

    * + jakość wydruku,
    * + cena,
    * + gabaryty,
    * + podajnik papieru.

Minusy:

    * miernik tuszu,
    * droga eksploatacja.

Podsumowując:

Cena sprzętu czyni go wyjątkowo atrakcyjnym. Ma on swoje wady, lecz więcej zalet. Wydaje sympatyczne odgłosy przy użytkowaniu, nie zajmuje dużo miejsca i drukuje przyzwoicie. Mimo wszystko, nie mogę przeboleć tego, że oprogramowanie podaje błędną informację na temat poziomu tuszu w kartridżach. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że drukarka jest dość droga w eksploatacji. Biorąc pod uwagę powyższe plusy i minusy, urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-165C otrzymuje srebrne wyróżnienie.

Dodaj komentarz