You are currently viewing Otwórz samochód smsem!

Otwórz samochód smsem!

Wszystkie nowe samochody są promowane obecnie jako wyjątkowo skomputeryzowane, w pełni czerpiące z najnowszych zdobyczy techniki. Czasami aż za bardzo. Przykładem jest na przykład Audi A6, w którym nie wymienimy wycieraczek samodzielnie. Dlaczego? Bowiem może to zrobić pracownik, tudzież mechanik, w warsztacie czy okręgowej stacji kontroli pojazdów, który podłączy samochód pod komputer i w ten sposób wymieni wycieraczki. 

Kolejnym absurdalnym pomysłem jest aplikacja mobilna, która pozwala na otwarcie i uruchomienie najnowszych BMW. Technika ta, to znaczne ułatwienie dla hakerów i złodziei aut. Odkryto już bowiem metodę na otwieranie samochodów wyposażonych w moduły BMW Assist, GM OnStar, Ford Sync i Hyundai Blue Link. Udało się złamać protokoły komunikacyjne. To zaś pozwoliło na podszycie się pod operatora internetowego (GSM, CDMA, WiFi) i tym samym otwarzenie samochodu.

Takie odkrycie jest groźne nie tylko dla posiadaczy nowoczesnych samochodów, ale również dla innych mechanizmów, które opierają swoje protokoły komunikacyjne o sieci komórkowe. Mam tutaj na myśli przede wszystkim system kontroli ruchu drogowego, kamery przemysłowe, ale także systemy SCADA. Są one wykorzystywane najczęściej w fabrykach, elektrowniach , oczyszczalniach wody czy nawet w rafineriach.

Oczywiście metoda ta nie została upubliczniona. Jej twórcy nie maja zamiaru tego robić dopóki… producenci sprzętu i oprogramowania nie załataja usterki. Być może jest to tylko przestoga i niejaka aluzja do tego, aby twórcy tego pomysłu zabrali sie ostro do pracy i zadbali o bezpieczeństwo użytkowników. Niestety, doczekaliśmy sie czasów, gdzie do samochodu trzeba wgrywać aktualizacje, a kradzież samochodu odbywa sie za pomocą smsa, a nie wytrycha. To już chyba „lekka′ przesada, prawda? A więcej na temat Auto Elektronik Dariusz Klyta przeczytasz tutaj

Materiał pochodzi ze StacjaKultura.pl, a nasza strona jest częścią StacjaKultura.pl

autor newsa: Wioleta Derkowska

Dodaj komentarz